Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie m.in. w celu świadczenia usług, statystyk i zapewnienia pełnej funkcjonalności serwisu. Jeżeli nie chcesz żeby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, zmień ustawienia swojej przeglądarki według informacji w menu help przeglądarki, lub na stronie jej producenta.

 • Sekretarz stracił zaufanie wójta

  To już koniec współpracy Zbigniewa Ładnego z Jackiem Zgorzałkiem. Sekretarz z końcem marca otrzymał wypowiedzenie z pracy. Powód? Utrata zaufania wójta. Ale czy o jakimś zaufaniu między panami w ogóle mogła być kiedykolwiek mowa?
 • Dwunastolatek wpadł pod koła autobusu

  To mogła być tragedia, na szczęście skończyło się na obrażeniach. We wtorek 14 kwietnia w Mościskach 12-letni chłopiec, który wysiadł ze szkolnego autokaru, został potrącony przez mijający go drugi autobus.
 • Otworzyli świat, puszczając do nieba balony

  Za nami kolejny Tydzień z Autyzmem, zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Radzyniu Podlaskim. Rozpoczął się niebieską chmurą baloników wypuszczonych w niebo na dziedzińcu pałacu Potockich.
 • Znaleźli dom w Bezwoli, kolegów w Komarówce

  Ramza, Marcha, Zarema i Bogdan. Wszyscy trafili do Polski z Ukrainy. Chcą żyć jak ich rówieśnicy. Tu, gdzie są teraz, mogą. Podoba im się szkoła, ludzie na ulicy i rówieśnicy w klasie. To, co zostawili za sobą, to wojna, brak pracy i perspektyw. Nie chcą wracać.
 • Sędzia wysłuchał tylko powódki

  Ubiegłotygodniowe posiedzenie w Sądzie Pracy w Białej Podlaskiej, w sprawie odwołania ze stanowiska kierownika GOPS, Krystyny Wetoszki, nie przyniosło rozstrzygnięcia.

Radzyń Wyklęty – przypomną o bombardowaniach

Kategoria: wrzesień 2013 Utworzono: poniedziałek, 09, wrzesień 2013 tygodnikopinie.pl

bombs-away poster web tmb

Nieformalna grupa młodzieży „Radzyń Wyklęty” postanowiła przypomnieć radzynianom bombardowania miasta, które miały miejsce 9 i 12 września 1939 r. Najpóźniej w środę 11 września na słupach ogłoszeniowych w mieście pojawią się plakaty upamiętniające te wydarzenia. O tej inicjatywie rozmawialiśmy z Dariuszem Magierem, kierownikiem radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Panie Dariuszu, co wiemy o bombardowaniach Radzynia?

- Od 1 września 1939 r. trwała wojna obronna Polski. W wyniku szybkiego przemieszczania się wojsk niemieckich 5 września funkcję ważnego ośrodka wojennego powierzono Lublinowi. Miasto miało zostać tymczasowym schronieniem i siedzibą ministerstw i urzędów centralnych ewakuowanych z Warszawy, dlatego zarówno ono, jak i wiele okolicznych miast i miasteczek stało się celem nalotów Luftwaffe. Wśród nich był również Radzyń.

Jaka wizja miasta z tego okresu pojawia się we wspomnieniach mieszkańców?
- Obraz miasta to chaos przemieszczających się, najczęściej rozbitych oddziałów Wojska Polskiego, setki uciekinierów z zachodnich części kraju podążających się na wschód.

Czy da się wyróżnić moment największego nasilenia ataków?

- Dwa największe naloty przeżyli mieszkańcy Radzynia 9 i 12 września. Niemcy
zrzucili na miasto bomby zapalające i burzące. W relacjach przewijają się wspomnienia nieznośnego huku wybuchów, obrazy uciekających, bezskutecznie szukających schronienia ludzi, burzonych i płonących budynków, przewodów elektrycznych i rur wodociągowych wyrywanych z ulic, szyb wylatujących z okien. Zginęło kilka osób, wielu zostało rannych.

Skąd pomysł na przypomnienie tych faktów?

- Nasza grupa „Radzyń Wyklęty” powstała z myślą upamiętniania przede wszystkim Żołnierzy Wyklętych. Chcemy jednak przypominać też tego rodzaju rocznice patriotyczne, bo ich świadomość jest w społeczeństwie niewielka. Ten konkretny projekt powstał we współpracy z Radzyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych.

Dziękuję za rozmowę

mk

 

bombs-away poster web

artwork by Hubert Pulik

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść. Prosimy wypowiadać się w sposób uprzejmy, nie obrażając innych oraz zachować kulturę słowa. Komentarze obraźliwe bądź uznane za niestosowne lub nie wnoszące żadnych informacji będą automatycznie kasowane. więcej: Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

humor frame

Humor i satyra

frame

Dobra passa Amareny trwa, No Name niezwyciężone - tak jednym zdaniem można określić ostanie potyczki w Lidze Mosir Open 2015r. Zawirowania w górnej części tabeli sprawili zawodnicy z No Name, którzy przebojem pokonali Mix Tape oraz faworyta ligi - galaktycznych z Play Radzyń i tym sposobem weszli do I ligi, gdzie powalczą o wysokie lokaty.

art

Kąkolewnica. Rozbił auto i zgłosił kradzież.

W nocy z piątku na sobotę mieszkaniec Kąkolewnicy zgłosił kradzież auta z terenu posesji, którą opiekował się pod nieobecność właściciela. Kradzież nietypową, bo według zgłaszającego, złodziej najpierw auto ukradł, a następnie podstawił z powrotem pod dom, przy okazji parkując je na ogrodzeniu.