• Jak „perła” stała się „cudem”?

  Jest ostateczne rozstrzygnięcie plebiscytu National Geographic, zorganizowanego przez pismo Traveler – pałac Potockich jest wśród 7 nowych cudów Polski. Zdobył główną nagrodę i prestiż. Czy tytuł zostanie odpowiednio spożytkowany?
 • Przewodniczący rady odwołany

  Podczas ostatniej sesji rady gminy Ulan-Majorat, 25 września, został odwołany jej przewodniczący Bogdan Maliszewski oraz wiceprzewodnicząca Elżbieta Paskudzka.
 • Warsztaty Bursztynnicze w Parczewie

  Na tydzień Parczew zamieni się w bursztynową stolicę naszego województwa. W dniach 4 – 11 października w Hotelu Orion odbędą się I Warsztaty Bursztynnicze Gdańsk – Lublin 2015. W programie pierwszej takiej w województwie lubelskim imprezy są nie tylko warsztaty, ale także pokazy biżuterii z bursztynem i ciekawe prelekcje nt. tego surowca oraz jego wykorzystywania.
 • „Kąkolewisko” po raz szesnasty

  W ostatni weekend w Kąkolewnicy prezentowały się kabarety. Podczas XVI Wojewódzkich Spotkań Kabaretowych odbyły się dwa konkursy i wielka gala. W piątek na scenie Gminnego Ośrodka Kultury prezentowały się kabarety szkolne w ramach „Gminnego konkursu skeczy”.

Radzyń Wyklęty – przypomną o bombardowaniach

Kategoria: wrzesień 2013 Utworzono: poniedziałek, 09, wrzesień 2013 tygodnikopinie.pl

bombs-away poster web tmb

Nieformalna grupa młodzieży „Radzyń Wyklęty” postanowiła przypomnieć radzynianom bombardowania miasta, które miały miejsce 9 i 12 września 1939 r. Najpóźniej w środę 11 września na słupach ogłoszeniowych w mieście pojawią się plakaty upamiętniające te wydarzenia. O tej inicjatywie rozmawialiśmy z Dariuszem Magierem, kierownikiem radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Panie Dariuszu, co wiemy o bombardowaniach Radzynia?

- Od 1 września 1939 r. trwała wojna obronna Polski. W wyniku szybkiego przemieszczania się wojsk niemieckich 5 września funkcję ważnego ośrodka wojennego powierzono Lublinowi. Miasto miało zostać tymczasowym schronieniem i siedzibą ministerstw i urzędów centralnych ewakuowanych z Warszawy, dlatego zarówno ono, jak i wiele okolicznych miast i miasteczek stało się celem nalotów Luftwaffe. Wśród nich był również Radzyń.

Jaka wizja miasta z tego okresu pojawia się we wspomnieniach mieszkańców?
- Obraz miasta to chaos przemieszczających się, najczęściej rozbitych oddziałów Wojska Polskiego, setki uciekinierów z zachodnich części kraju podążających się na wschód.

Czy da się wyróżnić moment największego nasilenia ataków?

- Dwa największe naloty przeżyli mieszkańcy Radzynia 9 i 12 września. Niemcy
zrzucili na miasto bomby zapalające i burzące. W relacjach przewijają się wspomnienia nieznośnego huku wybuchów, obrazy uciekających, bezskutecznie szukających schronienia ludzi, burzonych i płonących budynków, przewodów elektrycznych i rur wodociągowych wyrywanych z ulic, szyb wylatujących z okien. Zginęło kilka osób, wielu zostało rannych.

Skąd pomysł na przypomnienie tych faktów?

- Nasza grupa „Radzyń Wyklęty” powstała z myślą upamiętniania przede wszystkim Żołnierzy Wyklętych. Chcemy jednak przypominać też tego rodzaju rocznice patriotyczne, bo ich świadomość jest w społeczeństwie niewielka. Ten konkretny projekt powstał we współpracy z Radzyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych.

Dziękuję za rozmowę

mk

 

bombs-away poster web

artwork by Hubert Pulik

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść. Prosimy wypowiadać się w sposób uprzejmy, nie obrażając innych oraz zachować kulturę słowa. Komentarze obraźliwe bądź uznane za niestosowne lub nie wnoszące żadnych informacji będą kasowane. więcej: Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

art

Nie pij ze złodziejem

Nowy Rok nie dla każdego rozpoczął się pomyślnie – młody mężczyzna, 20- letni mieszkaniec Radzynia Podlaskiego usłyszał zarzuty kradzieży i w dodatku od razu trafił do więzienia.

frame

W MOSiRze już lato

W sobotę 7 czerwca basen Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji stal się ponownie areną sportowych zmagań. Pomimo tego, ze lato jeszcze przed nami, odbyły się tam już kolejne, letnie zawody pływackie z cyklu „Cztery Pory Roku”.

frame

Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Lisiowólce obchodzony jest zawsze z dużym rozmachem. Wprawdzie w tym roku niespodzianki przygotowano „w terenie”, organizując wycieczkę do Kazimierza Dolnego i parku  rozrywki „Magiczne Ogrody”, to atrakcji nie zabrakło również w szkole.