• I Międzyszkolny Turniej Fryzjerski – wygrała Monika Sidor !

  W piątek (23 października) w Zespole Szkol Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawla II miał miejsce I Międzyszkolny Turniej Fryzjerski pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
 • Sprzeciw wobec prześladowań chrześcijan

  Szacuje się, że rocznie na całym świecie morduje się około 100 tysięcy chrześcijan, w związku z wyznawaną przez nich wiarą. Z tego powodu w niedzielę 8 listopada o godz. 13 w Radzyniu Podlaskim na placu Wolności, wyrażony został sprzeciw wobec prześladowań wyznawców Chrystusa na świecie.
 • Ważny dzień dla Smerfów i Misiów

  W ostatni piątek października w Zespole Placówek Oświatowych w Borkach odbyło się pasowanie na przedszkolaka w grupie Smerfy oraz pasowanie na starszaka w grupie Misie.
 • Święto winno łączyć, a nie dzielić

  Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji 11 listopada organizowane są uroczystości państwowe oraz wojskowe. W różnych miastach w kraju odbędą się wydarzenia, które w radosny sposób upamiętniają rocznicę wybicia się Polski na niepodległość. Prezydent RP Andrzej Duda odmówił swojego udziału w tzw. Marszu Niepodległości. Czy jest to wynik faktu, że prawie dwa tysiące osób podpisało w internecie apel do prezydenta w tej sprawie? – ja nie wiem.

Radzyń Wyklęty – przypomną o bombardowaniach

Kategoria: wrzesień 2013 Utworzono: poniedziałek, 09, wrzesień 2013 tygodnikopinie.pl

bombs-away poster web tmb

Nieformalna grupa młodzieży „Radzyń Wyklęty” postanowiła przypomnieć radzynianom bombardowania miasta, które miały miejsce 9 i 12 września 1939 r. Najpóźniej w środę 11 września na słupach ogłoszeniowych w mieście pojawią się plakaty upamiętniające te wydarzenia. O tej inicjatywie rozmawialiśmy z Dariuszem Magierem, kierownikiem radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Panie Dariuszu, co wiemy o bombardowaniach Radzynia?

- Od 1 września 1939 r. trwała wojna obronna Polski. W wyniku szybkiego przemieszczania się wojsk niemieckich 5 września funkcję ważnego ośrodka wojennego powierzono Lublinowi. Miasto miało zostać tymczasowym schronieniem i siedzibą ministerstw i urzędów centralnych ewakuowanych z Warszawy, dlatego zarówno ono, jak i wiele okolicznych miast i miasteczek stało się celem nalotów Luftwaffe. Wśród nich był również Radzyń.

Jaka wizja miasta z tego okresu pojawia się we wspomnieniach mieszkańców?
- Obraz miasta to chaos przemieszczających się, najczęściej rozbitych oddziałów Wojska Polskiego, setki uciekinierów z zachodnich części kraju podążających się na wschód.

Czy da się wyróżnić moment największego nasilenia ataków?

- Dwa największe naloty przeżyli mieszkańcy Radzynia 9 i 12 września. Niemcy
zrzucili na miasto bomby zapalające i burzące. W relacjach przewijają się wspomnienia nieznośnego huku wybuchów, obrazy uciekających, bezskutecznie szukających schronienia ludzi, burzonych i płonących budynków, przewodów elektrycznych i rur wodociągowych wyrywanych z ulic, szyb wylatujących z okien. Zginęło kilka osób, wielu zostało rannych.

Skąd pomysł na przypomnienie tych faktów?

- Nasza grupa „Radzyń Wyklęty” powstała z myślą upamiętniania przede wszystkim Żołnierzy Wyklętych. Chcemy jednak przypominać też tego rodzaju rocznice patriotyczne, bo ich świadomość jest w społeczeństwie niewielka. Ten konkretny projekt powstał we współpracy z Radzyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych.

Dziękuję za rozmowę

mk

 

bombs-away poster web

artwork by Hubert Pulik

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść. Prosimy wypowiadać się w sposób uprzejmy, nie obrażając innych oraz zachować kulturę słowa. Komentarze obraźliwe bądź uznane za niestosowne lub nie wnoszące żadnych informacji będą kasowane. więcej: Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

art

Ofiara mrozu czy sylwestrowej zabawy?

W miejscowości Bezwola przy ul. Rokosz 1 stycznia wczesnym rankiem odnaleziono ciało mężczyzny. Znaleźli go mieszkańcy idący na poranną mszę do miejscowego kościoła. Natychmiast zawiadomili policję.

frame

Dwa brązy i jedno srebro - nasi młodzi taekwondziści zabłysnęli na eliminacjach do Mistrzostw Polski. W miniony weekend w Ciechanowie odbyły się pierwsze eliminacje do Mistrzostw Polski Seniorów oraz eliminacje do Kadry Narodowej w Taekwon-do. Na hali sportowej przy Miejskim Zespole Szkół nr 2 zgromadziło się ponad 150 zawodników, dla których były to pierwsze takie eliminacje.

galecki

Dieta radnego na pożytek gminy

Grzegorz Gałecki po raz pierwszy zasiadł w radzie gminy po listopadowych wyborach samorządowych. Startował z postulatem sprawowania tej funkcji społecznie.