Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie m.in. w celu świadczenia usług, statystyk i zapewnienia pełnej funkcjonalności serwisu. Jeżeli nie chcesz żeby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, zmień ustawienia swojej przeglądarki według informacji w menu help przeglądarki, lub na stronie jej producenta.

 • Ogłaszanego porozumienia brak

  Podczas ostatniej sesji rady miasta burmistrz Radzynia Podlaskiego lidera projektu „Czysta energia w powiecie radzyńskim”, zapowiadał jego wznowienie. Marszałek województwa lubelskiego przedłużył terminy, nowy przetarg na wykonanie brakujących solarów miał być ogłoszony 27 marca. Ale nie został.
 • Burmistrz przeprasza za złe odczytanie budżetu

  W ubiegły czwartek Kuratorium Oświaty w Lublinie wydało opinię w sprawie odwołania dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Borkach, który pod wpływem alkoholu pojawił się w pracy.
 • Łucznicy strzelali w fortalicji

  W sobotę 28 marca tereny czemiernickich fortyfikacji pałacowych zapełniły się miłośnikami łucznictwa z całej Polski. To właśnie tam odbył się Turniej Łucznictwa Tradycyjnego zorganizowany m.in. przez Dom Mokoszy przy współpracy z właścicielami Palazzo in Fortezza.
 • Gimnazjalista na rozdrożu? Już nie!

  Bariści, mechanicy, cukiernicy, kucharze, masażyści, fryzjerzy, kosmetyczki, a nawet murarze - w poniedziałek 23 marca hala sportowo-widowiskowa w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych była zapełniona po brzegi fachowcami z różnych branż.
 • Z samorządowych kas wypadnie nawet kilkaset tysięcy

  Bariści, mechanicy, cukiernicy, kucharze, masażyści, fryzjerzy, kosmetyczki, a nawet murarze - w poniedziałek 23 marca hala sportowo-widowiskowa w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych była zapełniona po brzegi fachowcami z różnych branż.

Radzyń Wyklęty – przypomną o bombardowaniach

Kategoria: wrzesień 2013 Utworzono: poniedziałek, 09, wrzesień 2013 tygodnikopinie.pl

bombs-away poster web tmb

Nieformalna grupa młodzieży „Radzyń Wyklęty” postanowiła przypomnieć radzynianom bombardowania miasta, które miały miejsce 9 i 12 września 1939 r. Najpóźniej w środę 11 września na słupach ogłoszeniowych w mieście pojawią się plakaty upamiętniające te wydarzenia. O tej inicjatywie rozmawialiśmy z Dariuszem Magierem, kierownikiem radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Panie Dariuszu, co wiemy o bombardowaniach Radzynia?

- Od 1 września 1939 r. trwała wojna obronna Polski. W wyniku szybkiego przemieszczania się wojsk niemieckich 5 września funkcję ważnego ośrodka wojennego powierzono Lublinowi. Miasto miało zostać tymczasowym schronieniem i siedzibą ministerstw i urzędów centralnych ewakuowanych z Warszawy, dlatego zarówno ono, jak i wiele okolicznych miast i miasteczek stało się celem nalotów Luftwaffe. Wśród nich był również Radzyń.

Jaka wizja miasta z tego okresu pojawia się we wspomnieniach mieszkańców?
- Obraz miasta to chaos przemieszczających się, najczęściej rozbitych oddziałów Wojska Polskiego, setki uciekinierów z zachodnich części kraju podążających się na wschód.

Czy da się wyróżnić moment największego nasilenia ataków?

- Dwa największe naloty przeżyli mieszkańcy Radzynia 9 i 12 września. Niemcy
zrzucili na miasto bomby zapalające i burzące. W relacjach przewijają się wspomnienia nieznośnego huku wybuchów, obrazy uciekających, bezskutecznie szukających schronienia ludzi, burzonych i płonących budynków, przewodów elektrycznych i rur wodociągowych wyrywanych z ulic, szyb wylatujących z okien. Zginęło kilka osób, wielu zostało rannych.

Skąd pomysł na przypomnienie tych faktów?

- Nasza grupa „Radzyń Wyklęty” powstała z myślą upamiętniania przede wszystkim Żołnierzy Wyklętych. Chcemy jednak przypominać też tego rodzaju rocznice patriotyczne, bo ich świadomość jest w społeczeństwie niewielka. Ten konkretny projekt powstał we współpracy z Radzyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych.

Dziękuję za rozmowę

mk

 

bombs-away poster web

artwork by Hubert Pulik

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść. Prosimy wypowiadać się w sposób uprzejmy, nie obrażając innych oraz zachować kulturę słowa. Komentarze obraźliwe bądź uznane za niestosowne lub nie wnoszące żadnych informacji będą automatycznie kasowane. więcej: Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

frame

Ślubowanie burmistrza

W poniedziałek, 8 grudnia, o godz. 14 rozpoczęła się II sesja rady miasta, podczas której został zaprzysiężony nowy burmistrz Radzynia Podlaskiego. Zaświadczenie o wyborze na burmistrza wręczył Jerzemu Rebkowi przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej, Sławomir Korulczyk, który jako pierwszy złożył oficjalnemu już burmistrzowi gratulacje.

ciezki

44 medale dla radzyńskich taekwondzistów

Radzyńskie Sportowe Centrum Taekwon–do kończy kolejny rok z bardzo dobrymi wynikami sportowymi. Aż 44 medale zdobyli podopieczni Łukasza Ciężkiego w mijającym 2014 roku.

bio

Zaprosili prelegentów, których nie miał kto słuchać

Na spotkaniu informacyjnym z przedstawicielami Instytutu Agroenergetyki z Warszwy, którego tematem miały być  biogazownie rolnicze, nie pojawiła się ani jedna osoba. Nie było mieszkańców, sołtysów, radnych ani urzędników Urzędu Gminy Radzyń.