Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie m.in. w celu świadczenia usług, statystyk i zapewnienia pełnej funkcjonalności serwisu. Jeżeli nie chcesz żeby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, zmień ustawienia swojej przeglądarki według informacji w menu help przeglądarki, lub na stronie jej producenta.

 • Zmiany kadrowe w MOSiR i PEC

  Z funkcji dyrektora MOSiR odwołany został Grzegorz Szram, a prezesem PEC nie jest już Ryszard Puchala.
 • Delegat Biało-Czerwonych werbuje członkówJeszcze dwa lata temu Sławomir Rogala fotografował się w towarzystwie wierchuszki partyjnej SLD. Rok temu, będąc przewodniczącym Sojuszu w powiecie, ruszył w wyborczym pochodzie na Sejmik Wojewódzki. Dziś zamierza kandydować do Sejmu, ale już z innej partii. Właśnie zbiera członków do struktur Biało – Czerwonych.

 • Teatr z Krasewa najlepszy w „Opłotkach”

  GM. BORKI To już 16. gala teatralna organizowana przez GOK w Woli Osowińskiej. Tym razem Spotkanie Teatrów Wiejskich „Teatr w Opłotkach”, zorganizowane w Sitnie, wygrał Teatr wiejski z Krasewa i jego prezentacja „W starym piecu diabeł pali”.
 • Rozdzielili pieniądze na fundusze sołeckie

  Dobiega końca wydatkowanie pieniędzy z funduszy sołeckich. W gminie Wohyń spora część wydatków została przeksięgowana w budżecie do wydatków inwestycyjnych, ponieważ często były związane z modernizacjami budynków, placów wokół nich lub doposażeniem w sprzęt przekraczający wartością 3,5 tys. zł.
 • Jednak wakacje

  Drodzy Czytelnicy, jak zapewne zauważyliście na stronie pierwszej, kolejny numer naszego tygodnika wychodzi dopiero 13 lipca.

Radzyń Wyklęty – przypomną o bombardowaniach

Kategoria: wrzesień 2013 Utworzono: poniedziałek, 09, wrzesień 2013 tygodnikopinie.pl

bombs-away poster web tmb

Nieformalna grupa młodzieży „Radzyń Wyklęty” postanowiła przypomnieć radzynianom bombardowania miasta, które miały miejsce 9 i 12 września 1939 r. Najpóźniej w środę 11 września na słupach ogłoszeniowych w mieście pojawią się plakaty upamiętniające te wydarzenia. O tej inicjatywie rozmawialiśmy z Dariuszem Magierem, kierownikiem radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Panie Dariuszu, co wiemy o bombardowaniach Radzynia?

- Od 1 września 1939 r. trwała wojna obronna Polski. W wyniku szybkiego przemieszczania się wojsk niemieckich 5 września funkcję ważnego ośrodka wojennego powierzono Lublinowi. Miasto miało zostać tymczasowym schronieniem i siedzibą ministerstw i urzędów centralnych ewakuowanych z Warszawy, dlatego zarówno ono, jak i wiele okolicznych miast i miasteczek stało się celem nalotów Luftwaffe. Wśród nich był również Radzyń.

Jaka wizja miasta z tego okresu pojawia się we wspomnieniach mieszkańców?
- Obraz miasta to chaos przemieszczających się, najczęściej rozbitych oddziałów Wojska Polskiego, setki uciekinierów z zachodnich części kraju podążających się na wschód.

Czy da się wyróżnić moment największego nasilenia ataków?

- Dwa największe naloty przeżyli mieszkańcy Radzynia 9 i 12 września. Niemcy
zrzucili na miasto bomby zapalające i burzące. W relacjach przewijają się wspomnienia nieznośnego huku wybuchów, obrazy uciekających, bezskutecznie szukających schronienia ludzi, burzonych i płonących budynków, przewodów elektrycznych i rur wodociągowych wyrywanych z ulic, szyb wylatujących z okien. Zginęło kilka osób, wielu zostało rannych.

Skąd pomysł na przypomnienie tych faktów?

- Nasza grupa „Radzyń Wyklęty” powstała z myślą upamiętniania przede wszystkim Żołnierzy Wyklętych. Chcemy jednak przypominać też tego rodzaju rocznice patriotyczne, bo ich świadomość jest w społeczeństwie niewielka. Ten konkretny projekt powstał we współpracy z Radzyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych.

Dziękuję za rozmowę

mk

 

bombs-away poster web

artwork by Hubert Pulik

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść. Prosimy wypowiadać się w sposób uprzejmy, nie obrażając innych oraz zachować kulturę słowa. Komentarze obraźliwe bądź uznane za niestosowne lub nie wnoszące żadnych informacji będą kasowane. więcej: Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

church

Kościół w polityce - polityka w kościele

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu obywatelowi m. in. wolność wyznania, sumienia i wyrażania poglądów. Mówi też o świeckości państwa, którą mają gwarantować zapisy o prawie do wolności sumienia.

frame

Serokomla pokonana 3:0

W niedzielę 6 kwietnia punktualnie o godzinie 16.00 zawodnicy LKS Orzeł i reprezentanci Serokomli wybiegli na murawę, żeby rozegrać swoje pierwsze ligowe spotkania po zimie. Pomimo wielu przeciwności losu, LKS sprostał zadaniu i zgarnął trzy punkty.

borki

Jest raczej ogólny konflikt między radnymi reprezentującymi byłego i obecnego wójta. Na ostatniej sesji rady gminy temperatura obrad podnosiła się stopniowo, by w pewnym momencie osiągnąć poziom bliski wrzenia. To wtedy jeden z sołtysów zażartował półgłosem: „Nie wiadomo, czy zostać, czy uciekać”.