Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie m.in. w celu świadczenia usług, statystyk i zapewnienia pełnej funkcjonalności serwisu. Jeżeli nie chcesz żeby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, zmień ustawienia swojej przeglądarki według informacji w menu help przeglądarki, lub na stronie jej producenta.

 • Dożynki czy przegląd zespołów ludowych?

  Tuż przed dożynkami w gm. Ulan-Majorat pojawił się mały problem. Urażone brakiem zaproszeń i pozbawieniem możliwości wystąpienia podczas części artystycznej poczuły się panie z gminnych zespołów ludowych – tak przynajmniej alarmował na sesji rady gminy sołtys wsi Domaszewnica. – Zespoły mogą wystąpić podczas części oficjalnej przy prezentacji wieńców, nie wysyłaliśmy zaproszeń, ale rozmowy na ten temat były.
 • Narasta konflikt dyrektora z nauczycielami

  Tuż przed początkiem roku nauczyciele kąkolewnickiego gimnazjum składają w gminie pisemną skargę na swoją przełożoną, dyrektor Ewę Mazur. W tle i nie bez znaczenia wydaje się przebijać sprawa poprawiania ocen końcowych uczniom, którzy poprzedni rok szkolny mieli zakończyć nieklasyfikowaniem, a jednak otrzymali promocje do następnych klas.
 • Cześć bohaterowi

  W minioną niedzielę w Stoczku (gm. Czemierniki) odbyły się kolejne już uroczystości upamiętniające pochodzącego z tych stron chorążego Aleksandra Chudka. Urodzony 17 sierpnia 1914 roku w Stoczku pilot Wojska Polskiego zaginął 23 czerwca 1944 roku w Le Plessis-Grimoult we Francji. Tam w 2009 r. został odsłonięty pomnik poświęcony chorążemu, który wsławił się tytułem asa myśliwskiego sił powietrznych i 12.
 • Rozdzielili pieniądze na fundusze sołeckie

  Dobiega końca wydatkowanie pieniędzy z funduszy sołeckich. W gminie Wohyń spora część wydatków została przeksięgowana w budżecie do wydatków inwestycyjnych, ponieważ często były związane z modernizacjami budynków, placów wokół nich lub doposażeniem w sprzęt przekraczający wartością 3,5 tys. zł.
 • Jednak wakacje

  Drodzy Czytelnicy, jak zapewne zauważyliście na stronie pierwszej, kolejny numer naszego tygodnika wychodzi dopiero 13 lipca.

Radzyń Wyklęty – przypomną o bombardowaniach

Kategoria: wrzesień 2013 Utworzono: poniedziałek, 09, wrzesień 2013 tygodnikopinie.pl

bombs-away poster web tmb

Nieformalna grupa młodzieży „Radzyń Wyklęty” postanowiła przypomnieć radzynianom bombardowania miasta, które miały miejsce 9 i 12 września 1939 r. Najpóźniej w środę 11 września na słupach ogłoszeniowych w mieście pojawią się plakaty upamiętniające te wydarzenia. O tej inicjatywie rozmawialiśmy z Dariuszem Magierem, kierownikiem radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Panie Dariuszu, co wiemy o bombardowaniach Radzynia?

- Od 1 września 1939 r. trwała wojna obronna Polski. W wyniku szybkiego przemieszczania się wojsk niemieckich 5 września funkcję ważnego ośrodka wojennego powierzono Lublinowi. Miasto miało zostać tymczasowym schronieniem i siedzibą ministerstw i urzędów centralnych ewakuowanych z Warszawy, dlatego zarówno ono, jak i wiele okolicznych miast i miasteczek stało się celem nalotów Luftwaffe. Wśród nich był również Radzyń.

Jaka wizja miasta z tego okresu pojawia się we wspomnieniach mieszkańców?
- Obraz miasta to chaos przemieszczających się, najczęściej rozbitych oddziałów Wojska Polskiego, setki uciekinierów z zachodnich części kraju podążających się na wschód.

Czy da się wyróżnić moment największego nasilenia ataków?

- Dwa największe naloty przeżyli mieszkańcy Radzynia 9 i 12 września. Niemcy
zrzucili na miasto bomby zapalające i burzące. W relacjach przewijają się wspomnienia nieznośnego huku wybuchów, obrazy uciekających, bezskutecznie szukających schronienia ludzi, burzonych i płonących budynków, przewodów elektrycznych i rur wodociągowych wyrywanych z ulic, szyb wylatujących z okien. Zginęło kilka osób, wielu zostało rannych.

Skąd pomysł na przypomnienie tych faktów?

- Nasza grupa „Radzyń Wyklęty” powstała z myślą upamiętniania przede wszystkim Żołnierzy Wyklętych. Chcemy jednak przypominać też tego rodzaju rocznice patriotyczne, bo ich świadomość jest w społeczeństwie niewielka. Ten konkretny projekt powstał we współpracy z Radzyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych.

Dziękuję za rozmowę

mk

 

bombs-away poster web

artwork by Hubert Pulik

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść. Prosimy wypowiadać się w sposób uprzejmy, nie obrażając innych oraz zachować kulturę słowa. Komentarze obraźliwe bądź uznane za niestosowne lub nie wnoszące żadnych informacji będą kasowane. więcej: Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

2015-2

Dwóch takich, co ukradło tory

W nocy z 1 na 2 stycznia w miejscowości Bezwola Grabówka doszło do niecodziennego zatrzymania – na gorącym uczynku zostali złapani dwaj mieszkańcy powiatu radzyńskiego, którzy kradli szyny kolejowe.

frame

Przed miesiącem zakończyły się rozgrywki Radzyńskiej Ligi Siatkówki im. Z. Gmura, ale nie oznaczało to końca tegorocznej siatkówki. W niedzielę 26 kwietnia Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował turniej oldboyów.

art

GM. CZEMIERNIKI Właściciele Pallazzo in Fortezza – Pałac Czemierniki oraz Dom Mokoszy zapraszają na Majówkę Łuczniczą, która odbędzie się 3 maja 2015 r. na terenie parku pałacowego w Czemiernikach.