Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie m.in. w celu świadczenia usług, statystyk i zapewnienia pełnej funkcjonalności serwisu. Jeżeli nie chcesz żeby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, zmień ustawienia swojej przeglądarki według informacji w menu help przeglądarki, lub na stronie jej producenta.

 • OSP w każdej gminie to podstawa

  Lubelszczyzna to prawdziwy potentat, jeśli chodzi o Ochotniczych Jednostek Straży Pożarnej. Na terenie województwa jest ich 1585, niewiele więcej jest tylko w Wielkopolsce i na Mazowszu. Powiat radzyński zrzesza 2375 strażaków ochotników. W maju obchodzą swoje święto.
 • Dyrektorka pożegnała się z biblioteką

  – Nie chciałbym sięgać po środki ostateczne – zapewniał po przedstawieniu wyników audytów jednostek podległych miastu Radzyń burmistrz Jerzy Rębek. To było 28 kwietnia. Półtora tygodnia później dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej została odwołana ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym.
 • 8 lat za ustawkę

  Umówili się na bójkę, ale po fakcie poskarżyli się policji. Czterej mieszkańcy miasta i gminy Radzyń Podlaski mieli pecha – nie dość, że „koledzy” spuścili im łomot, to teraz mają kłopoty z prawem.
 • Dzień Otwarty w SOSW

  Radzy Podlaski Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim zaprasza na Dzień Otwarty.
 • Uczcijmy Konstytucję, która mogła powstawać w Radzyniu

  W niedzielne przedpołudnie władze miasta, powiatu i gminy Radzyń Podlaski spotkały się na pl. I. Potockiego, by pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja uhonorować to święto.

Radzyń Wyklęty – przypomną o bombardowaniach

Kategoria: wrzesień 2013 Utworzono: poniedziałek, 09, wrzesień 2013 tygodnikopinie.pl

bombs-away poster web tmb

Nieformalna grupa młodzieży „Radzyń Wyklęty” postanowiła przypomnieć radzynianom bombardowania miasta, które miały miejsce 9 i 12 września 1939 r. Najpóźniej w środę 11 września na słupach ogłoszeniowych w mieście pojawią się plakaty upamiętniające te wydarzenia. O tej inicjatywie rozmawialiśmy z Dariuszem Magierem, kierownikiem radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Panie Dariuszu, co wiemy o bombardowaniach Radzynia?

- Od 1 września 1939 r. trwała wojna obronna Polski. W wyniku szybkiego przemieszczania się wojsk niemieckich 5 września funkcję ważnego ośrodka wojennego powierzono Lublinowi. Miasto miało zostać tymczasowym schronieniem i siedzibą ministerstw i urzędów centralnych ewakuowanych z Warszawy, dlatego zarówno ono, jak i wiele okolicznych miast i miasteczek stało się celem nalotów Luftwaffe. Wśród nich był również Radzyń.

Jaka wizja miasta z tego okresu pojawia się we wspomnieniach mieszkańców?
- Obraz miasta to chaos przemieszczających się, najczęściej rozbitych oddziałów Wojska Polskiego, setki uciekinierów z zachodnich części kraju podążających się na wschód.

Czy da się wyróżnić moment największego nasilenia ataków?

- Dwa największe naloty przeżyli mieszkańcy Radzynia 9 i 12 września. Niemcy
zrzucili na miasto bomby zapalające i burzące. W relacjach przewijają się wspomnienia nieznośnego huku wybuchów, obrazy uciekających, bezskutecznie szukających schronienia ludzi, burzonych i płonących budynków, przewodów elektrycznych i rur wodociągowych wyrywanych z ulic, szyb wylatujących z okien. Zginęło kilka osób, wielu zostało rannych.

Skąd pomysł na przypomnienie tych faktów?

- Nasza grupa „Radzyń Wyklęty” powstała z myślą upamiętniania przede wszystkim Żołnierzy Wyklętych. Chcemy jednak przypominać też tego rodzaju rocznice patriotyczne, bo ich świadomość jest w społeczeństwie niewielka. Ten konkretny projekt powstał we współpracy z Radzyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych.

Dziękuję za rozmowę

mk

 

bombs-away poster web

artwork by Hubert Pulik

Dodawanie komentarzy wyłączone na czas ciszy wyborczej.

gala

Gala Tańca i turniej dla dzieci

Już jutro, 11 listopada, w hali sportowo-widowiskowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim podczas pierwszej w mieście Gali Tańca Towarzyskiego

frame

Radzyński Mecz Gwiazd

Kibice na trybunach, przyciemniona hala sportowo-widowiskowa, kolorowe światła, muzyka i zawodnicy wybiegający na boisko w kłębach dymu... Tak rozpoczął się pierwszy Mecz Gwiazd w koszykówkę, zorganizowany przez Artura Tarnowskiego we współpracy z MOSiR-em.

art

Bój o indyczarnię trwa

Z końcem lipca Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białej Podlaskiej uchyliło decyzję wójta gminy Kąkolewnica o niewydaniu zgody środowiskowej na prowadzenie hodowli indyków w Grabowcu.