Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie m.in. w celu świadczenia usług, statystyk i zapewnienia pełnej funkcjonalności serwisu. Jeżeli nie chcesz żeby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, zmień ustawienia swojej przeglądarki według informacji w menu help przeglądarki, lub na stronie jej producenta.

 • Zmiany w ustawie – konsumentom wolno więcej?

  Ważne zmiany w ustawie o prawach konsumenta – od 25 grudnia kupujący mogą więcej ROZMOWA z Włodzimierzem Kowalikiem, powiatowym rzecznikiem konsumenta
 • W gminie Borki nie ma „polityki miłości”

  Jest raczej ogólny konflikt między radnymi reprezentującymi byłego i obecnego wójta. Na ostatniej sesji rady gminy temperatura obrad podnosiła się stopniowo, by w pewnym momencie osiągnąć poziom bliski wrzenia. To wtedy jeden z sołtysów zażartował półgłosem: „Nie wiadomo, czy zostać, czy uciekać”.
 • Sędzia nie oprze decyzji na pojedynczych skargach, chce obejrzeć karty

  Po listopadowych wyborach do Sądu Okręgowego w Lublinie trafiły skargi dotyczące przeprowadzenia wyborów do powiatu w komisji na terenie miasta. 9 stycznia sąd zajął się ich rozpatrywaniem. Ma zadecydować, czy skargi są zasadne. Na razie sędziowie chcą obejrzeć karty wyborcze.
 • Co w końcu z tym pałacem?

  Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim to temat-rzeka lub, jeśli ktoś woli, samograj, który pojawia się w dowolnym, pasującym aktualnie momencie i staje się ponownie przedmiotem dyskusji publicznej.
 • Prawie 21 tysięcy radzynianie ofiarowali na WOŚP!

  Za nami 23. Finał WOŚP. W niedzielę 11 stycznia na ulicach wszystkich praktycznie miast i wielu miejscowości w Polsce pojawili się młodzi wolontariusze z charakterystycznymi puszkami i czerwonymi serduszkami w dłoniach.
 • Kontrabanda w audi

  Ponad tysiąc paczek papierosów różnych marek oraz 10, 5 litra wódki bez polskich znaków skarbowych akcyzy ujawnili w minioną sobotę radzyńscy dzielnicowi. 47- letni mieszkaniec Białej Podlaskiej nielegalny towar przewoził w bagażniku oraz na tylnym siedzeniu osobowego audi.
 • Zderzenie radiowozu z dostawczakiem

  BIAŁA gm. RADZYŃ PODLASKI Spore uszkodzenia prawego przedniego nadkola ma radiowóz radzyńskiej policji, który zderzył się z fordem transitem w poniedziałek 12 stycznia w Białej około godziny 13.00.

Radzyń Wyklęty – przypomną o bombardowaniach

Kategoria: wrzesień 2013 Utworzono: poniedziałek, 09, wrzesień 2013 tygodnikopinie.pl

bombs-away poster web tmb

Nieformalna grupa młodzieży „Radzyń Wyklęty” postanowiła przypomnieć radzynianom bombardowania miasta, które miały miejsce 9 i 12 września 1939 r. Najpóźniej w środę 11 września na słupach ogłoszeniowych w mieście pojawią się plakaty upamiętniające te wydarzenia. O tej inicjatywie rozmawialiśmy z Dariuszem Magierem, kierownikiem radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Panie Dariuszu, co wiemy o bombardowaniach Radzynia?

- Od 1 września 1939 r. trwała wojna obronna Polski. W wyniku szybkiego przemieszczania się wojsk niemieckich 5 września funkcję ważnego ośrodka wojennego powierzono Lublinowi. Miasto miało zostać tymczasowym schronieniem i siedzibą ministerstw i urzędów centralnych ewakuowanych z Warszawy, dlatego zarówno ono, jak i wiele okolicznych miast i miasteczek stało się celem nalotów Luftwaffe. Wśród nich był również Radzyń.

Jaka wizja miasta z tego okresu pojawia się we wspomnieniach mieszkańców?
- Obraz miasta to chaos przemieszczających się, najczęściej rozbitych oddziałów Wojska Polskiego, setki uciekinierów z zachodnich części kraju podążających się na wschód.

Czy da się wyróżnić moment największego nasilenia ataków?

- Dwa największe naloty przeżyli mieszkańcy Radzynia 9 i 12 września. Niemcy
zrzucili na miasto bomby zapalające i burzące. W relacjach przewijają się wspomnienia nieznośnego huku wybuchów, obrazy uciekających, bezskutecznie szukających schronienia ludzi, burzonych i płonących budynków, przewodów elektrycznych i rur wodociągowych wyrywanych z ulic, szyb wylatujących z okien. Zginęło kilka osób, wielu zostało rannych.

Skąd pomysł na przypomnienie tych faktów?

- Nasza grupa „Radzyń Wyklęty” powstała z myślą upamiętniania przede wszystkim Żołnierzy Wyklętych. Chcemy jednak przypominać też tego rodzaju rocznice patriotyczne, bo ich świadomość jest w społeczeństwie niewielka. Ten konkretny projekt powstał we współpracy z Radzyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych.

Dziękuję za rozmowę

mk

 

bombs-away poster web

artwork by Hubert Pulik

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść. Prosimy wypowiadać się w sposób uprzejmy, nie obrażając innych oraz zachować kulturę słowa. Komentarze obraźliwe bądź uznane za niestosowne lub nie wnoszące żadnych informacji będą automatycznie kasowane. więcej: Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

frame

Radzyń segreguje

Do 31 października trwało przyjmowanie prac na ogłoszony przez burmistrza Radzynia Podlaskiego konkurs pt. „Radzyń segreguje”. W konkursie mogli brać udział uczniowie szkół podstawowych, którzy chcieli włączyć się w promowanie dbałości o środowisko, rozwój świadomości ekologicznej i zachęcić mieszkańców do segregowania odpadów.

nat2

Wciąż marzy o mistrzostwie świata (wywiad)

Złoto w układach, brąz w testach siły – to ostatnie osiągnięcia Natalii, która od lat reprezentuje radzyńskie środowisko Taekwon-Do. Obecnie na stałe mieszka w Warszawie, gdzie pracuje, jednocześnie studiując na Akademii Obrony Narodowej.

frame

Święty Jan Paweł II patronem szkoły

W środę 30 kwietnia odbyły się uroczyste obchody nadania Zespołowi Szkół w Białce w gm. Radzyń Podlaski imienia Świętego Jana Pawła II. Zgromadzeni licznie goście, zaprzyjaźnieni dyrektorzy sąsiednich szkół wspólnie ze szkołą w Białce tego dnia świętowali.