• Księżniczki i superbohaterowie tańczyli do utraty tchu

  Bal Karnawałowy, który miał miejsce 28 stycznia w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim, był kolorowy, roztańczony i magiczny. Tego dnia, wśród bogatej dekoracji, na sali spotkać można było księżniczki, filmowych bohaterów, a nawet Indianina. W maskach, kolorowych strojach podopieczni SOSW tańczyli, bawili się i cieszyli trwającym wciąż karnawałem.
 • Znów grasują oszuści

  Radzyńscy policjanci poszukują sprawców kradzieży pieniędzy i biżuterii, do której doszło w piątek przed południem w jednej z miejscowości na terenie gm. Ulan. Kobieta podając się za osobę sprzedającą koce weszła do domu starszego mężczyzny. Po powrocie domowników okazało się, że doszło do kradzieży. Policja ustala wszystkie okoliczności zdarzenia oraz apeluje o rozwagę w kontaktach z nieznajomymi.
 • Wierzbówka się bawiła

  Niedziela 24 stycznia na długo zapadnie w pamięci mieszkańców Wierzbówki pod Parczewem. Zorganizowana przez nowo zawiązane stowarzyszenie i sołtysa wsi choinka zgromadziła w świetlicy wiejskiej wielu mieszkańców Wierzbówki i okolic.
 • Konfesja starego żurnalisty

  To jak to jest (czy też bywa) w przypadku dziennikarza naturszczyka, bardziej tekściarza, za jakiego dostrzegam podstawy się mieć, mając się przy tym nieskromnie za nestora radzyńskiej żurnalistyki?

Radzyń Wyklęty – przypomną o bombardowaniach

Kategoria: wrzesień 2013 Utworzono: poniedziałek, 09, wrzesień 2013 tygodnikopinie.pl

bombs-away poster web tmb

Nieformalna grupa młodzieży „Radzyń Wyklęty” postanowiła przypomnieć radzynianom bombardowania miasta, które miały miejsce 9 i 12 września 1939 r. Najpóźniej w środę 11 września na słupach ogłoszeniowych w mieście pojawią się plakaty upamiętniające te wydarzenia. O tej inicjatywie rozmawialiśmy z Dariuszem Magierem, kierownikiem radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Panie Dariuszu, co wiemy o bombardowaniach Radzynia?

- Od 1 września 1939 r. trwała wojna obronna Polski. W wyniku szybkiego przemieszczania się wojsk niemieckich 5 września funkcję ważnego ośrodka wojennego powierzono Lublinowi. Miasto miało zostać tymczasowym schronieniem i siedzibą ministerstw i urzędów centralnych ewakuowanych z Warszawy, dlatego zarówno ono, jak i wiele okolicznych miast i miasteczek stało się celem nalotów Luftwaffe. Wśród nich był również Radzyń.

Jaka wizja miasta z tego okresu pojawia się we wspomnieniach mieszkańców?
- Obraz miasta to chaos przemieszczających się, najczęściej rozbitych oddziałów Wojska Polskiego, setki uciekinierów z zachodnich części kraju podążających się na wschód.

Czy da się wyróżnić moment największego nasilenia ataków?

- Dwa największe naloty przeżyli mieszkańcy Radzynia 9 i 12 września. Niemcy
zrzucili na miasto bomby zapalające i burzące. W relacjach przewijają się wspomnienia nieznośnego huku wybuchów, obrazy uciekających, bezskutecznie szukających schronienia ludzi, burzonych i płonących budynków, przewodów elektrycznych i rur wodociągowych wyrywanych z ulic, szyb wylatujących z okien. Zginęło kilka osób, wielu zostało rannych.

Skąd pomysł na przypomnienie tych faktów?

- Nasza grupa „Radzyń Wyklęty” powstała z myślą upamiętniania przede wszystkim Żołnierzy Wyklętych. Chcemy jednak przypominać też tego rodzaju rocznice patriotyczne, bo ich świadomość jest w społeczeństwie niewielka. Ten konkretny projekt powstał we współpracy z Radzyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych.

Dziękuję za rozmowę

mk

 

bombs-away poster web

artwork by Hubert Pulik

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść. Prosimy wypowiadać się w sposób uprzejmy, nie obrażając innych oraz zachować kulturę słowa. Komentarze obraźliwe bądź uznane za niestosowne lub nie wnoszące żadnych informacji będą kasowane. więcej: Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

art

Ile za skatowanie psa?

W ostatnich tygodniach w radzyńskim sadzie zapadły wyroki w dwóch głośnych sprawach związanych ze znęcaniem się nad zwierzętami.

frame

Bieg dla Niepodległej

154 uczestników wystartowało w XIX Biegach Niepodległościowych 12 listopada na Stadionie Gminnym w Kąkolewnicy.

frame

Święto plonów i chleba

W ostatnią niedzielę, 25 sierpnia, w Ulanie-Majoracie odbyły się coroczne dożynki gminno-parafialne. Choć pogoda niestety nie sprzyjała, uroczystości przebiegły zgodnie z planem.