Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie m.in. w celu świadczenia usług, statystyk i zapewnienia pełnej funkcjonalności serwisu. Jeżeli nie chcesz żeby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, zmień ustawienia swojej przeglądarki według informacji w menu help przeglądarki, lub na stronie jej producenta.

 • Kto zapłaci za solary?

  W środę 18 lutego podczas spotkania z wójtami siedmiu gmin powiatu radzyńskiego burmistrz Radzynia Podlaskiego, jako lider projektu „Czysta energia w powiecie radzyńskim”, przedstawił decyzję o rozwiązaniu umowy z wykonawcą inwestycji, firmą PPUH RAPID.
 • Mają dość niebezpiecznych krajówek

  Mieszkańcy wsi leżących wzdłuż dróg krajowych biorą sprawy w swoje ręce. Skoro monity władz gminnych do Dyrekcji Dróg Krajowych nie przyniosły do tej pory rezultatów, teraz pisma wysyłają sami zainteresowani, dołączając listy z podpisami i opisy najbardziej tragicznych wypadków na drogach krajowych, które biegną przy ich domach. Chcą budowy chodników.
 • Czterech mężczyzn zatrzymanych za pobicie

  Policjanci z Radzynia Podlaskiego zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o pobicie i pozbawienia wolności 32-letniego mieszkańca gm. Borki.
 • Rocznica ślubu w Walentynki

  Kiedy na ulicach widać było zakochanych nastolatków, w kwiaciarniach kolejni panowie kupowali róże dla swoich wybranek, w sali w Radzyńskim Ośrodka Kultury można było zobaczyć, jak wygląda prawdziwa miłość.
 • Zmiany w ustawie – konsumentom wolno więcej?

  Ważne zmiany w ustawie o prawach konsumenta – od 25 grudnia kupujący mogą więcej ROZMOWA z Włodzimierzem Kowalikiem, powiatowym rzecznikiem konsumenta
 • Kolędy jak drogocenne perły

  Niemal 20 wykonawców i artystów z całego powiatu wystąpiło na scenie radzyńskiej oranżerii. Wśród nich znaleźli się soliści, zespoły, chóry szkolne, schole.
 • Co się dzieje w Sobolach?

  Wykorzystywanie zależności służbowej, wymuszanie pożyczek, fałszowanie podpisów – takie poważne podejrzenia w stosunku do dyrektorki Szkoły Podstawowej w Sobolach w gminie Ulan-Majorat pojawiły się w ostatnim czasie.

Radzyń Wyklęty – przypomną o bombardowaniach

Kategoria: wrzesień 2013 Utworzono: poniedziałek, 09, wrzesień 2013 tygodnikopinie.pl

bombs-away poster web tmb

Nieformalna grupa młodzieży „Radzyń Wyklęty” postanowiła przypomnieć radzynianom bombardowania miasta, które miały miejsce 9 i 12 września 1939 r. Najpóźniej w środę 11 września na słupach ogłoszeniowych w mieście pojawią się plakaty upamiętniające te wydarzenia. O tej inicjatywie rozmawialiśmy z Dariuszem Magierem, kierownikiem radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Panie Dariuszu, co wiemy o bombardowaniach Radzynia?

- Od 1 września 1939 r. trwała wojna obronna Polski. W wyniku szybkiego przemieszczania się wojsk niemieckich 5 września funkcję ważnego ośrodka wojennego powierzono Lublinowi. Miasto miało zostać tymczasowym schronieniem i siedzibą ministerstw i urzędów centralnych ewakuowanych z Warszawy, dlatego zarówno ono, jak i wiele okolicznych miast i miasteczek stało się celem nalotów Luftwaffe. Wśród nich był również Radzyń.

Jaka wizja miasta z tego okresu pojawia się we wspomnieniach mieszkańców?
- Obraz miasta to chaos przemieszczających się, najczęściej rozbitych oddziałów Wojska Polskiego, setki uciekinierów z zachodnich części kraju podążających się na wschód.

Czy da się wyróżnić moment największego nasilenia ataków?

- Dwa największe naloty przeżyli mieszkańcy Radzynia 9 i 12 września. Niemcy
zrzucili na miasto bomby zapalające i burzące. W relacjach przewijają się wspomnienia nieznośnego huku wybuchów, obrazy uciekających, bezskutecznie szukających schronienia ludzi, burzonych i płonących budynków, przewodów elektrycznych i rur wodociągowych wyrywanych z ulic, szyb wylatujących z okien. Zginęło kilka osób, wielu zostało rannych.

Skąd pomysł na przypomnienie tych faktów?

- Nasza grupa „Radzyń Wyklęty” powstała z myślą upamiętniania przede wszystkim Żołnierzy Wyklętych. Chcemy jednak przypominać też tego rodzaju rocznice patriotyczne, bo ich świadomość jest w społeczeństwie niewielka. Ten konkretny projekt powstał we współpracy z Radzyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych.

Dziękuję za rozmowę

mk

 

bombs-away poster web

artwork by Hubert Pulik

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść. Prosimy wypowiadać się w sposób uprzejmy, nie obrażając innych oraz zachować kulturę słowa. Komentarze obraźliwe bądź uznane za niestosowne lub nie wnoszące żadnych informacji będą automatycznie kasowane. więcej: Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

sosnowski

Wsparcie województwa zależy od kreatywności samorządów

ROZMOWA ze Sławomirem Sosnowskim, marszałkiem województwa lubelskiego

frame

Wybiegane zwycięstwo. Orzeł Czemierniki-LKS Sokół Adamów 3:2

To miał być ciężki mecz no i był. LKS Sokół Adamów, który trochę lepiej wszedł w mecz od czemiernickiego Orła zaczął posyłać długie i w dodatku groźne piłki do przodu do swoich szybkich napastników.

art

Nietrzeźwy kierowca autobusu wiózł uczniów

40 pasażerów i kierowca z 0,6 promila alkoholu we krwi. 41-letni kierowca autobusu przewożącego młodzież do szkół radzyńskich wpadł podczas kontroli drogowej prowadzonej przez policjantów w ramach działań „trzeźwy poranek”.