Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie m.in. w celu świadczenia usług, statystyk i zapewnienia pełnej funkcjonalności serwisu. Jeżeli nie chcesz żeby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, zmień ustawienia swojej przeglądarki według informacji w menu help przeglądarki, lub na stronie jej producenta.

 • 200 tys. na odrestaurowanie rzeźb Redlera

  Rzeźby Johanna Chrisostomusa Redlera zdobiące pałac Potockich doczekają się renowacji. 16 czerwca został rozstrzygnięty przetarg, do którego przystąpiło 12 firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Restauro z Torunia.
 • Ani Podlaska, ani WarszawskaRadny ma już serdecznie dosyć rozmów o radzyńskich ulicach, burmistrz nie chce, by rada była stawiana pod ścianą i stwierdza, że żadna droga do schetynówek nie będzie zgłoszona, a mieszkańcy Podlaskiej i Warszawskiej, jak nic nie wiedzieli, tak nie wiedzą.

 • Taekwondziści Mistrzami Świata

  To były dla naszych zawodników mistrzostwa marzeń. W ostatnim tygodniu maja, we włoskim Jesolo w Mistrzostwach Świata Juniorów polska reprezentacja wywalczyła 8 złotych medali, 13 srebrnych i 19 brązowych.
 • Podlaska vs. Warszawska – która do remontu?

  Na Warszawskiej mieszkańcom niektórym zalewa posesje, na Podlaskiej nie mają nawet kawałka chodnika, którym bezpiecznie mogliby przejść piesi.
 • „To na pewno mój brat. Policja za to zapłaci.”

  W czwartek wieczorem w lesie w okolicach Kolembród znaleziono ciało. Aneta Jemielnik zidentyfikowała je jako zwłoki swego brata, Pawła Jemielnika, poszukiwanego od 18 kwietnia. – Spojrzałam na ciało i padłam. Nie byłam w stanie o nic pytać, nic powiedzieć – mówi wstrząśnięta kobieta i zapowiada, że za to, co się stało, zapłaci policja.

Radzyń Wyklęty – przypomną o bombardowaniach

Kategoria: wrzesień 2013 Utworzono: poniedziałek, 09, wrzesień 2013 tygodnikopinie.pl

bombs-away poster web tmb

Nieformalna grupa młodzieży „Radzyń Wyklęty” postanowiła przypomnieć radzynianom bombardowania miasta, które miały miejsce 9 i 12 września 1939 r. Najpóźniej w środę 11 września na słupach ogłoszeniowych w mieście pojawią się plakaty upamiętniające te wydarzenia. O tej inicjatywie rozmawialiśmy z Dariuszem Magierem, kierownikiem radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Panie Dariuszu, co wiemy o bombardowaniach Radzynia?

- Od 1 września 1939 r. trwała wojna obronna Polski. W wyniku szybkiego przemieszczania się wojsk niemieckich 5 września funkcję ważnego ośrodka wojennego powierzono Lublinowi. Miasto miało zostać tymczasowym schronieniem i siedzibą ministerstw i urzędów centralnych ewakuowanych z Warszawy, dlatego zarówno ono, jak i wiele okolicznych miast i miasteczek stało się celem nalotów Luftwaffe. Wśród nich był również Radzyń.

Jaka wizja miasta z tego okresu pojawia się we wspomnieniach mieszkańców?
- Obraz miasta to chaos przemieszczających się, najczęściej rozbitych oddziałów Wojska Polskiego, setki uciekinierów z zachodnich części kraju podążających się na wschód.

Czy da się wyróżnić moment największego nasilenia ataków?

- Dwa największe naloty przeżyli mieszkańcy Radzynia 9 i 12 września. Niemcy
zrzucili na miasto bomby zapalające i burzące. W relacjach przewijają się wspomnienia nieznośnego huku wybuchów, obrazy uciekających, bezskutecznie szukających schronienia ludzi, burzonych i płonących budynków, przewodów elektrycznych i rur wodociągowych wyrywanych z ulic, szyb wylatujących z okien. Zginęło kilka osób, wielu zostało rannych.

Skąd pomysł na przypomnienie tych faktów?

- Nasza grupa „Radzyń Wyklęty” powstała z myślą upamiętniania przede wszystkim Żołnierzy Wyklętych. Chcemy jednak przypominać też tego rodzaju rocznice patriotyczne, bo ich świadomość jest w społeczeństwie niewielka. Ten konkretny projekt powstał we współpracy z Radzyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych.

Dziękuję za rozmowę

mk

 

bombs-away poster web

artwork by Hubert Pulik

Dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść. Prosimy wypowiadać się w sposób uprzejmy, nie obrażając innych oraz zachować kulturę słowa. Komentarze obraźliwe bądź uznane za niestosowne lub nie wnoszące żadnych informacji będą kasowane. więcej: Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

frame

Radni wybrali starostę

Dziś o godz. 13 rozpoczęła się sesja rady powiatu radzyńskiego, podczas której radni wybrali starostę. Kandydaturę Lucjana Kotwicy, jako jedyną, zgłosił przewodniczący rady Marek Wołosowicz.

frame

Rozgrywki letniej ligi w toku

Na Orliku przy SP nr 1 rozegrano w sobotę 5 lipca spotkania III i IV kolejki w ramach LIGI ORLIK OPEN 2014. Auto-Spa, drużyna która jeszcze tydzień wcześniej nie istniała na boisku, w sobotę była jednym z faworytów do zwycięstwa w lidze, dzięki swym dwóm zwycięstwom nad drużynami ARTUREM i dobrze spisującą się Płudzianką.

frame

Cztery szkoły w turnieju w Branicy

Już dziewiąty raz SP w Branicy Radzyńskiej była gospodarzem IX Gminnego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – jednego z etapów Ogólnopolskiego Turnieju z BRD.